سیم سیلیکونی نسوز

سیم سیلیکونی نسوز...
  • نام نویسنده :میلاد سعیدی شریف
  • تاریخ انتشار :۲۱ تیر ۱۴۰۰
سیم نسوز

سیم سیلیکونی نسوز

باتوجه به خاصیت مقاوم در برابر حرارت بودن سیم های سیلیکونی از دمای ۶۰_ تا ۲۰۰ +درجه سانتی گراد میتوان نوع دیگری از سیم های سیلیکونی را معرفی کرد که به انها سیم هایی سیلیکونی نسوز( دوروکش بافت)  می گویند  که تحمل دمایی ۶۰- تا۳۰۰ + درجه سانتی گراد در شرایط عادی و ۶۰- تا ۴۰۰ در اتصال کوتاه را  دارا هستند.

سیم های نسوز سیلیکونی یا به اصطلاح دوروکش بافت دارای شماتیک اصلی سیم ساده سیلیکونی بوده با این تفاوت که در ساختمان خارجی انها از نخ فایبر گلاس به صورت بافته شده در رنگهای مختلف استفاده شده است که این سیم ها طبق استاندارد های ملی و اروپایی روز دنیا تولید و تست می شوند.

وجود نخ فایبر گلاس در سیم های نسوز باعث شده که محصول تحمل دمایی بالاتری را ازخود نشان بدهد و دربرابر عوامل محیطی دیگر مقاوم باشد.

نخ فایبر گلاس متشکل از الیاف شیشه با استفاده از دستگاه های مدرن بصورت فشارهای بسیار زیادی تشکیل می شود و از ان جهت مقاوم سازی سیم در دمای بالا و افزایش مقاومت مکانیکی میتوان استفاده کرد.

سیم های نسوز سیلیکونی درصنایع مختلفی از جمله صنایعی  که به گرمای زیادی نیاز دارند همچون  کوره ها-هیترهای الکتریکی-اجاق گازها و ماکروفرها-تجهیزات گرمایشی و گرم کن ها-صنایع ساخت لوازم خانگی و غیره …کاربرد دارند.

این سیم ها طبق استاندارد  ISIRI 1926_3 با عنوان کابل مقاوم در برابر حرارت با عایق سیلیکونی  با کد مشخصه (۰۳ ) ۱۹۲۶ISIRI تولید میشوند و طبق آزمون های زیر بررسی می شوند.

آزمون های الکتریکی که شامل آزمون مقاومت هادی و آزمون ولتاژ روی سیم ها است

آزمون های بررسی ساختار و ویژگی های  ابعادی  

که شامل آزمون اندازه گیری قطر و ضخامت محصول  و اندازه گیری دو پهنی می باشد

 آزمون های تعیین ویژگی های مکانیکی عایق

که شامل آزمون تنسایل و  elongation  عایق قبل و بعد کهنگی در کوره هوا در دمای ۲۰۰درجه سانتی گراد  و آزمون  مکانیکی گرما سختی که در کوره هوای گرم انجام میشود .