سیم نسوز

سیم نسوز...
  • نام نویسنده :فراز میهن خواه
  • تاریخ انتشار :21 تیر 1400

سیم نسوز

سیم نسوز چه استانداردهایی دارد؟

از سیم نسوز یا کابل های مقاوم در برابر آتش در مکان های داخلی و خارجی مانند مدارس، بیمارستان ها، اتاق جلسات و مراکز خرید که باید مقررات ایمنی در برابر آتش سوزی رعایت گردد، استفاده می شود. می توان در برقراری ارتباط، تهویه، روشنایی و صوتی اعلام سیستم های خروج اضطراری راه ها، تجهیزات و دستگاه ها به کار برد. انواع نمایش داده شده از سیگنال در برابر تداخل الکترومغناطیسی محافظت می کنند و تداوم کیفیت سیگنال را فراهم می کنند.

سیم نسوز برای عملکرد مناسب در حین آتش سوزی نیز طراحی شده است. انتشار دود در این شرایط فاقد گاز خورنده است و برای کمک به افرادی که به دنبال ایمنی در برابر آتش هستند در محیط ساخته شده است.

سیم نسوز

کاربرد انواع سیم نسوز

انواع سیم نسوز عبرات اند از: کابل های تک هسته ای و کابل های چند هسته ای مقاوم در برابر آتش برای مدارهای کنترل دسته 1 BS5839-1 (بیشترین سیستم های تشخیص و اعلام حریق) ، BS5266 (روشنایی اضطراری و مدارهای کاربرد استاندارد) و BS8519 (ایمنی زندگی و آتش نشانی). در مواردی که تحت استاندارد BS5839-1 استفاده می شود، باید کابل های مقاوم در برابر آتش استاندارد را در نظر گرفت تا مقاومت کافی در برابر اثرات آتش را با استفاده از روشهای مناسب پشتیبانی و اتصال ایجاد کند.

سیم نسوز ویژگی های زیر را ارائه می دهد:

مقاوم در برابر آتش

یکپارچگی مدار طولانی مدت در آتش سوزی

حداقل انتشار دود

عقب ماندگی شعله

کاهش انتشار آتش

هالوژن صفر

 

برای سیم نسوز چه استاندارد هایی در نظر گرفته می شود؟

برای توصیف یک کابل به عنوان “LSHF” ، باید دو آزمایش انجام دهد: الف) یک تست مکعب دود که حداکثر چگالی دود جمع شده تولید شده هنگام سوزاندن کابل با یک آتش سوزی استاندارد را تعیین می کند. و (ب) یک آزمایش گاز خورنده و اسید در مواردی که مواد کابل بو داده شده و باید حداکثر 0/5 درصد گاز اسیدی بدهد.

 این آزمایش ها هر دو در استانداردهای کابل مشخص شده اند که شامل شرح “داشتن انتشار دود کم و گازهای خورنده در اثر آتش سوزی هستند”. کابل های ساخته شده از پی وی سی یا مواد هالوژنه مشابه بعید است که در این آزمایش ها قبول شوند. یک برداشت اشتباه رایج این است که کابل “LSF” به این معنی است که فقط آزمایش دود را پشت سر گذاشته است و نه آزمایش گاز اسید.

کابل های نسوز عمدتا در سیم کشی استفاده می شود:

  • مدارهای ایمنی مقاوم در برابر آتش

– مکان های عمومی و سیستم های ارتباط صوتی اضطراری در یک ساختمان بلند

– خدمات کنترل و ابزار دقیق در مجتمع های صنعتی، تجاری و مسکونی – شرایط نصب در دمای بالا

-این ها در طراحی و نصب سیستم های اعلام حریق استفاده می شوند.

ما طیف کاملی از کابل های مقاوم در برابر آتش و عملکرد آتش را تهیه می کنیم که اغلب به آن ها سیم نسوز، کابل های ضد حریق یا کابل های آتش نشانی نیز گفته می شود.