کابل اطفا حریق چیست؟ 

کابل اطفا حریق چیست؟ ...
  • نام نویسنده :فراز میهن خواه
  • تاریخ انتشار :17 شهریور 1400

کابل اطفا حریق چیست؟ 

کابل اطفا حریق چیست؟ 

در سیستم های اطفا حریق استفاده از تجهیزات مناسب امری ضروری محسوب می شود. کابل اطفا حریق به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات به کار برده باید تحت استانداردهای ویژه طراحی و تولید شود. تمام کابل های اعلام و اطفا حریق باید به گونه ای طراحی شوند که بتوانند اثرگذاری قابل قبولی در سیستم داشته باشند.

 

استفاده از استانداردهای داخلی و بین المللی در طراحی کابل های اطفا حریق موجب می شود که در هنگام مواجهه با آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی در تجهیزات و کابل ها به وجود بیاید.

پارامترهای مهم کابل اطفا حریق

همانگونه که بیان کردیم به هنگام تولید این باید از پیشرفته ترین سیستم و از متریال مناسب استفاده شود. به همین علت بهره ‌مندی از اصطلاح LSOH موجب می شود که از انتشار از گازهای کشنده و دود زا در امان بمانیم. یکی دیگر از پارامترهای مورد استفاده در کابل اطفای حریق منحصر به فرد بودن است. به هنگام ساخت این کابل را شرایطی در نظر گرفته می ‌شود که در بازه زمانی مشخص بتواند مقاومت و تحمل بالایی در مقابله با حرارت های بسیار زیاد داشته باشد.

کابل اعلام و اطفا حریق با بهره مندی از این ویژگی ها می تواند در سیستم های اطفا حریق، سیستم های هشدار آتش و همچنین سیستم های حفاظتی در ساختمان ها به شکل گسترده استفاده شود.

ساختار کابل اطفا حریق

کابل نسوز اعلام و اطفا حریق با بهره‌ مندی از یک هادی از رشته های مسی قلع اندود و همچنین استفاده از استانداردهای IEC 60228 و VDE 0295  کیفیت بالایی خواهد داشت. استفاده از یک حفاظ آلومینیومی موجب می شود که جهت جلوگیری از تاثیر منفی نویزهای موجود بهترین عملکرد را داشته باشد. این حفاظ آلومینیومی با پوشش پلی استر می تواند روی سیستم تخلیه و در زیر آن استفاده شود. برای بالا بردن مقاومت این کابل در برابر حرارت و شعله های آتش از سیلیکون در ساخت روکش آن استفاده می شود.