کابل اعلام و اطفا حریق

کابل اعلام و اطفا حریق...
  • نام نویسنده :فراز میهن خواه
  • تاریخ انتشار :3 شهریور 1400
کابل اعلام و اطفا حریق

کابل اعلام و اطفا حریق

کابل اعلام و اطفا حریق مناسب واجد چه مشخصاتی می باشد :

به علت حساسیت عملکردی کابل اعلام و اطفا حریق، این کابل ها می بایست به طور دقیق طراحی، تولید و در نهایت مورد آزمایش قرار گیرند و واکنش کابل در حین مجاورت با شعله های آتش سنجیده شود. خصلت کلیدی این کابل ها، واکنش آنها در مقابل آتش سوزی می باشد، لذا چند خصلت کلیدی و حیاتی کابل می بایست مورد بررسی و سنجش واقع شود:

_ پایداری در برابر آتش :

کابل های مقاوم در برابر حریق یا همان کابل نسوز پیوستگی مدار را در هنگام وقوع آتش سوزی حفظ می کنند و سعی بر آن دارند تا به فعالیت خود در این زمان ادامه دهند. در تمامی سیستم های اعلام و اطفاء حریق ، سیستم های تخلیه اضطراری و همچنین روشنایی های اضطراری می بایست از این کابل ها استفاده شود، چرا که در صورت وجود این کابل ها در حین ایجاد رخدادهایی نظیر آتش سوزی، امکان ارسال سیگنال های هشدار دهنده و فعال شدن سیستم های مورد احتیاج در شرایط ضروری وجود دارد پس امکان تخلیه نمودن ساختمان و دور کردن افراد از مهلکه آتش وجود دارد. کابل و یا سیم های پایدار در برابر آتش اغلب به عنوان  مقاوم در برابر گسترش شعله نیز یاد می شوند به این علت که حضور آنها سبب ایجاد بالاترین سطح امنیتی در حین آتش سوزی میشود.

 

_ پایداری در برابر عدم گسترش شعله های آتش :

کابل های پایدار در مقابل گسترش شعله، توانایی محدود نمودن آتش سوزی را در یک منطقه مشخص و همچنین در یک بازه زمانی معین دارا می باشد، اما چنانچه در حین آتش سوزی کاملاً تخریب گردند هیچ مداری باقی نخواهد ماند و در این حالت سیستم های متصل شده به کابل نیز از مدار خارج خواهند شد. کابل های پایدار در برابر گسترش شعله در حفظ استقامت و پایداری سیستم نقشی را ایفا نمی‌کنند اما به منظور جلوگیری از گسترده شدن شعله انتخاب بسیار مناسبی خواهند بود.

 

_ عدم نشر گاز و دود :

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در حین سنجش کابل اعلام و اطفا حریق، نوع و میزان گاز تولید شده توسط کابل در هنگام وقوع آتش سوزی می باشد. در حین  ایجاد آتش سوزی یکی از مواردی که سبب فوت افراد حاضر در آن مکان می‌شود استشمام گازهای سمی است که منجر به خفگی فرد خواهد شد(گازهای سمی به علت سوختن مواد موجود در محیط می باشد و خود آتش). اغلب در کابل های اعلام حریق از عایق یا کاور جنس پی وی سی استفاده می شود که به علت وجود کلر در این لایه پوششی، شاهد مقاومت بالایی در این کابل ها خواهیم بود و همچنین این ترکیب به عنوان یک بازدارنده یا سرکوب کننده شعله به شمار می رود اما در مقابل باعث ایجاد دود سنگین و سمی در محیط خواهد شد که می بایست.

 

 

 

 

سوالات متداول در حوزه کابل اعلام و اطفا حریق :

آیا کابل اعلام و اطفا حریق با کابل نسوز متفاوت است ؟

این دو کابل از لحاظ تاییدیه های مورد نیاز، درصد خلوص متریال و همچنین استاندارد های واقع شده با یکدیگر فرق دارند. مثلا گواهینامه LPCB در مورد کابل ضد حریق بوده و سیم های نسوز احتیاجی به تایید های LPCB ( ال پی سی بی) ندارند، ولی از نظر ظاهری به علت شباهت گاهی کاربران این دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

اما اگر بخواهیم به طور جامع تر عنوان کنیم: چنانچه یک سری موارد خاص را در نظر نگیریم و معیار اصلی ما مدت زمان تحمل حرارت بالا باشد، این طور می توان گفت که کابل اعلام و اطفا حریق نمونه جدیدتر و پیشرفته تر سیم های نسوز محسوب می شود.

 

سیم و کابل اعلام حریق چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟

سیم های اعلام حریق در واقع به سیم های نسوزی اطلاق می گردند  که در سیستم های ضد آتش بسیار کاربردی می باشند، این سیم ها در گفتار محاوره در برخی مواقع به عنوان کابل نیز نامیده می شوند.

 

آیا برای سیم و کابل اعلام و اطفا حریق تاییدیه LPCB واجب و ضروری است ؟

خیر، چنانچه کابل و سیم های ضد حریق واجد گواهی نامه LPCB باشند، از سوی سازمان آتش نشانی تایید شده هستند.

 

 

 

جمع بندی کابل اعلام و اطفا حریق :

با تمامی این تفاسیر هر چند که احتمال پیش آمدن خطراتی مثل آتش سوزی همیشه امکان پذیر است، اما مجدداً بر استفاده از وسایل و ابزار های پیشگیری تاکید می‌کنیم، چرا که اگر کابل اعلام و اطفا حریق را در ساختمان نصب کرده باشید در هنگام آتش‌سوزی به‌خوبی از مزایا و خواص آن بهره مند خواهید شد.

متاسفانه فوت بر اثر مسموم شدن توسط گازهای سمی در حین آتش سوزی یکی از موارد بالای آمار مرگ و میر در این زمینه می باشد. شما با تهیه و نصب کابل اطفاء حریق شیلدار حتی در صورت پیش آمدن آتش سوزی آمار تلفات جانی را به صفر خواهید رساند، چرا که یکی از ویژگی های بسیار خوب این کابل ها عدم انتشار گازهای سمی می باشد

این شرکت به عنوان منبع اصلی کابل ضد حریق و مقاوم نسبت به آتش، به همراه کادری مجرب و با تجربه در این زمینه قادر به تولید انواع کابل ها با استانداردهای روز بین المللی اروپا و انگلیس آماده ارائه خدمات و فروش این محصولات به هموطنان عزیز می باشد.

کابل های موجود برای خرید در انواع چند هسته ای و تک هسته ای مقاوم در برابر حریق در  چندین  گروه Control Circuit ساخته و تولید شده اند. به منظور محافظت حداکثری در برابر خسارات مکانیکی، کابل های قدرتمند Impact Power ، Firetec وPower بسیار مناسب می باشند و البته که هر دو نوع به جهت استفاده خارجی و داخلی قابل نصب هستند.

بقیه کابل های پایدار در برابر حریق در حوزه عملکرد آتش، شامل کابل های مسی با عایق های معدنی MICC می باشند که هدف آنها ایجاد پایداری حداکثری در حین آتش سوزی و همچنین حفاظت قابل ‌قبول در مقابل تداخلات الکترومغناطیسی است.

کابل های درجه حرارت بالا فاقد روکش پلاستیکی بوده و سبب حفظ یکپارچگی مدار تا 950 درجه سانتی گراد می شوند. این کابل ها اغلب در محیط های در معرض مواد شیمیایی خورنده و ریسک بالای انفجار نصب می گردند.

*به منظور دریافت اطلاعات جزیی تر در باب کابل های اطفاء حریق و یا کسب اطلاعات به جهت پروژه خاص، حتما با تیم فنی و مشاورین ما در تماس باشید.