کابل‌ های اعلام حریق و

کابل‌ های اعلام حریق و...
 • نام نویسنده :فراز میهن خواه
 • تاریخ انتشار :21 اردیبهشت 1400
اعلام حریق

کابل‌ های اعلام حریق و

       سیستم‌ و کابل‌ های اعلام حریق

امروزه لازمه استفاده از سیستم های اعلام حریق بر هیچ کس پوشیده نیست. در طی زمان های مختلف نشان داده شده است که واکنش سریع به آتش، کنترل و خاموش کردن آن امری مهم و ضروری است. در زمان های گذشته برای اعلام حریق فناوری پیشرفته ای وجود نداشت مثل سیستم ها و کابل های اعلام حریق امروزی.

اعضای جامعه وظیفه نظارت بر منطقه در برابر آتش سوزی را بر عهده داشتند و با استفاده از زنگ های دستی و یا با به صدا در آوردن زنگ های کلیساها به مردم هشدار می دادند واز آنجایی که این سیستمها دقیق نبودند در بیشتر مواقع آتش نشان ها را به مکان اشتباهی هدایت می کردند. در نتیجه با گذشت زمان و بزرگتر شدن جوامع این سیستم غیر عملی شد.

اما پس از ظهور تلگراف سیستم های گزارش دهی به ماموران دقیقتر و سریعتر انجام شد. در سال 1874 شهر نیویورک در ایالات متحده امریکا اولین شهری بود که سیستم اعلام حریق را با استفاده از خط تلگراف راه اندازی کرد که این ارتباط از طریق نصب نمودن تیرچه در زمین جهت اعلام حریق از شهرداری به ایستگاه های آتش نشانی و با ساختن زنگهای ناقوسی انجام شد.

در دهه 1850 نوعی چنگک چوبی در استرالیا توسعه یافت که برای اطلاع رسانی به مردم هنگام آتش سوزی به کار می رفت.

در سال 1852 موسی فارمر و ویلیام چانینگ دو جعبه اعلام حریق طراحی کردند که هرکدام از آن ها دارای یک کلید تلگرافی بود. زمانی که شخصی متوجه آتش سوزی می شد دسته ای را که به جعبه اعلام حریق وصل شده بود حرکت می داد سپس جزئیات جعبه اعلام حریق به ایستگاه مرکزی اعلام حریق ارسال می شد. به محض اینکه ایستگاه پیام را دریافت می کرد، تیم آتش نشانی را از محل جعبه مطلع می ساخت.

سیسم اعلان حریق:

اولین سیستم های اعلان حریق مدرن در قرن 21 ساخته شد. این اعلانها بصورت بی سیم کار می کنند و از طیف وسیعی از انواع مختلف فناوری های مدرن مانند فرستنده سلولی و سیستم های ارتباط دیجیتال استفاده می کنند.این فناوری مدرن اجازه می دهد تا طی چند ثانیه سیگنال اعلام حریق به نزدیکترین آتش نشانی منتقل شود تا تیم آتش نشانی به محل اعزام شود. در سال 1890 فرانسیس رابینز سیستم اعلام حریق مدرن را طراحی کرد.

ابتدا توجه کمی به طراحی او شد.اما طولی نکشید که مردم اهمیت این سیستم را دریافتند وبه دلیل اطلاع رسانی با سرعت بالا و درست مکان حریق ازآن به طور گسترده ای در شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ که نیروهای آتش نشانی نیاز به عکس العمل سریع به آتش سوزی داشتند و نمی توانستند به هوشیاری جامعه متکی باشند استفاده گردید.

اینک سیستم‌های اعلان حریق جایگاه مناسبی را در صنعت ساختمان و تکنولوژی های مربوطه در کل دنیا به دست آورده است به طوریکه طبق مقررات ملی ساختمان درکشورمان مبحث سوم و سیزدهم و یا دستورالعمل های طراحی و اجرای سیستم‌های اعلام حریق شاهد تاکید لزوم استفاده ازسیستم اعلام حریق در ساختمانها (بر اساس تعداد طبقات و نوع کاربرد و … ) هستیم.

 

سیستم‌ و کابل‌ های اعلام حریق از مولفه هایی تشکیل شده که می توانند به دسته های زیر طبقه بندی شوند:

 • پنل کنترل اعلام حریق (FACP یا پنل هشدار آتش): این یک دستگاه کنترل مرکزی است که در شناسایی، گزارش و اقدام به وقوع آتش سوزی در ساختمان اهمیت فراوانی دارد.
 • دستکاه های آغاز کننده: این دستگاه ها یا اثرات آتش سوزی را احساس می کنند و یا توسط پرسنل به صورت دستی فعال می شوند و در نهایت سیگنال به پنل اعلام حریق ارسال می شود. نمونه هایی از این قبیل دتکتورهای گرما، دتکتورهای دود، سوئیچ های جریان و … هستند.
 • منبع تغذیه: از آنجا که یکی از اهداف سیستم اعلام حریق ایمنی می باشد، در مقایسه با سیستم های الکترونیکی و برقی با پیچیدگی مشابه ، منبع تغذیه سیم اعلام حریق مطمئن تر می باشد.
 • وسیله های اعلان: این دستگاه ها محرک هایی را برای شروع اقدامات اضطراری فراهم کرده و اطلاعاتی را برای کاربران، پرسنل پاسخگویی سریع، ساکنین و … تهیه نموده است. برای مثال زنگ ها، شیپورها، بلندگوها، نور یا نمایش متن که خروجی های شنیدنی، لمسی، یا قابل مشاهده را ارائه می دهند.
 • مدارهای خطوط سیگنالی (SLC) : سیم کشی که اطلاعات داده را در اختیار دارد.
 • سیگنال های نظارتی : دستگاه ها و سیگنال ها را ردیابی می کنند تا شرایطی را که عادی نیست و مس تواند مانع عملکرد سیستم آتش نشانی در صورت وقوع آتش شود نمایش می دهد.به عنوان مثال دریچه بسته ای است که منبع تغذیه سیستم آب پاش آتش را کنترل می کند.
 • سیگنال مشکل: سیگنالی که برای نشان دادن خطای سیم کشی به کار می رود.
 • اعلام و اطلاع از راه دور: معمولا آلفا-عددی (ممکن است گرافیکی باشد) نشان می دهد که هشدار در کجای ساختمان قرار گرفته است و برای یافتن سریع آتش سوزی توسط پرسنل اورژانس نیز استفاده می شود.
 • برخی اوقات این ها شامل بعضی از عملکرد های کنترلی مانند سکوت آلارم و ریست آلارم می باشد که باید کلید و صفحه کلید کنترل شود.

حال با ایجاد جوامع سازمان یافته راه حل های احتیاطی برای محافظت از آن جوامع ایجاد شده است. کابل های اعلام حریق در ابتدایی ترین سطح خود جهت حفظ امنیت و سلامتی ایجاد شده اند و تقاضا برای سیستم های اعلام حریق همچنان به طور جهانی ادامه دارد و می دانیم ارائه هشدار واضح و روشن در مورد آتش سوزی همیشه برای محافظت از زندگی انسان ها در تمام دنیا الزامی است.

همانطور که بیان کردیم سیستم اعلام حریق زمان زیادی است که وجود دارد و تاریخچه قابل توجهی دارد؛ ما تاریخچه حفاظت در برابر آتش را امری مهم تلقی کرده و همچنان به آموختن دانش درباره سیستم های اعلام حریق می پردازیم تا دیگران را از خطر آتش سوزی محافظت کنیم و آموزش های لازم را به ان ها ارائه دهیم.

بسیار خرسندیم که وابسته به افرادی با زنگها و برج ناقوس و … نیستیم تا درمورد آتش سوزی به ما هشدار دهند و مشتاقیم که راه را برای مقابله با آتش سوزی هموار کنیم و گزینه بهتر و ایمن تری را برای شما ارائه دهیم.