کابل کنترل

کابل کنترل چیست؟

کابل کنترل

در این مقاله درباره‌ی کابل کنترل (کابل کنترل چیست؟)  توضیحات کوتاهی را داده ایم و به موارد کاربردی این کابل ها  پرداخته ایم و به مزیت های این کابل ها اشاره کرده ایم پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

انواع مختلفی از کابل‌ها در زمینه های متفاوت وجود دارد، بنابراین ما می‌خواهیم با کابل های کنترل بیشتر آشنا شویم.
هدف اصلی کابل کنترل اندازه گیری، تنظیم و کنترل انتقال است؛ این کابل ها وضعیت های سوئیچینگ و سیگنال های کنترلی را بین فرستنده و گیرنده انتقال می دهند، کابل‌های کنترل نسوز سیلیکونی با توجه به شرایطی که سیلیکون دارد میتواند به عنوان کابل کنترل سیلیکونی برای هر جایی که کابل‌ها به دلیل حرکت، پیچش یا شرایط سخت محیطی تحت بارهای افزایش‌ یافته قرار می‌گیرند، بسیار مناسب باشد.
با توجه به شرایط سیلیکون که بسیار ویژگی های با ارزشی را دارا است میتوان کابل های کنترلی را در شرکت کابل یاقوت با عایق و روکش سیلیکونی تهیه کرد که این کابل هامی توانند مقاوم در برابر پیچش، مناسب برای شعاع های باریک و دماهای بسیار پایین، دماهای بالا تا 200 درجه، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاوم در برابر انتشار شعله، کم دود و بدون گازهای سمس هالوژن باشند.
انعطاف پذیری نیز یکی از نکات کلیدی در انتخاب کابل کنترل است؛ درک چگونگی واکنش کابل فرمان در رابطه با انعطاف پذیری بسیار مهم است؛ به عنوان مثال، کابل هایی که به طور مداوم در اتوماسیون فرآیند خم می شوند، می توانند در مقایسه با کابلی که صرفاً باید انعطاف پذیر باشد، نیاز به ساختارهای متفاوتی داشته باشند تا بتواند به درستی در یک محصول هدایت شود و همچنان به درستی کار کند.
کابل های کنترل برای کنترل سیستم تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. اندازه کابل های کنترل معمولا در سطح مقطع های پایین با تعداد رشته های بالا و معمولا از حدود  0.75 میلی متر مربع تا 2.5 میلی متر مربع است؛ کابل های کنترل بیشتر روی ابزار و تابلوهای برق استفاده می شود، برای سیم کشی داخلی پنل بیشتر از اندازه کابل های 1.5 میلی متر مربع و 2.5 میلی متر مربع استفاده می شود.

کابل‌های کنترل نسوز سیلیکونی در واقع یک کابل چند رشته ای می باشد که هر یک از رشته های موجود، نقش جابجایی سیگنال های کنترلی، اندازه گیری یا حفاظت را در مدارهای کنترل بازی می کنند و سبب فرستادن فرمان ها، جهت کنترل تجهیزات در محیط های صنعتی می شوند.

به علاوه به جهت متصل شدن تمامی قطعات دستگاه های موجود در خطوط تولید از این کابل ها استفاده می گردد، که نقش آنها شامل جابجایی سیگنال های دیجیتال (مثل فرمان های کنترلی در تابلو برق)، سیگنال های آنالوگ (مثل جریان‌های عبور داده شده تجهیزات) و همچنین باز و بستن کلید ها می شود.

یکی از انواع کابل های فرمان، فرمان کولر گازی می باشد که بین یونیت خارجی و داخلی کولر گازی ارتباط برقرار می کند، یکی دیگر از نمونه های رایج کابل فرمان و کنترل، کابل های استفاده شده در تراول کابل آسانسور (کابل فرمان آسانسور) می باشد که با وجود این کابل، ارتباط بین تابلو کلید و کابین آسانسور برقرار شده است.

این محصولات در انواع مختلفی تولید می شوند که یکی از ویژگی های بارز آن ها انعطاف پذیری آنها است و بسته به ویژگی های ساختاری، می توان از آن ها در فشارهای مکانیکی سبک، متوسط و یا زیاد استفاده کرد و بر اساس متریال استفاده شده می توانند مقاومت خوبی در مقابل مواد سوزاننده و روغن ها از خود نشان دهند و همچنین به عنوان محافظ در برابر تداخلات الکتریکی نیز بسیار کاربردی هستند.

کابل ابزار دقیق نسوز سیلیکونی

انواع کابل کنترل یا کابل فرمان کدامند؟

با توجه به متریال استفاده شده در انواع تخت، گرد، مفتولی، افشان، نیمه افشان، شیلد دار، مقاوم در برابر حرارت و آرموردار طبقه بندی می شود. استانداردهای مورد لحاظ برای این کابل ها شامل IEC 60228 ، IEC 60332 ، IEC 60502-1 می باشند. تعداد رشته های تولیدی در این محصولات از 2 تا 61 رشته و سطح مقاطع  0.25 ، 0.5 ، 0.75 ، 1 ، 1.5 و 2.5 می باشند.

ساختار کابل کنترل چگونه است؟

این کابل ها نیز مثل سایر کابل و سیم ها از دو بخش عایق و هادی تشکیل شده‌اند. جنس بخش هادی این کابل ها مس آنیل و جنس روکش اغلب PVC و یا XLPE است. یکی از انواع کابل های کنترل نوع شیلددار می باشد که اغلب در اکثر ساختمان‌ها و اماکن صنعتی از آن بهره برده می شود چرا که ساختار آنها به گونه ای است که انتقال صحیح اطلاعات و سیگنال ها را تضمین می کند.

همانطور که از اسمش پیداست واجد یک لایه اضافی به نام شیلد می باشد که این لایه اغلب به صورت رشته های بافته و در هم تنیده است، همین لایه سبب می‌شود تا این کابل بتواند بدون تاثیر امواج یا نویزهای میدان های اطراف، سیگنال کنترلی را به صورت صحیح منتقل نماید.

این کابل ها اغلب در خطوط تولید صنایع مثل تجهیزات مکانیکی، ماشین افزار ها و حمل و نقل کاربرد دارند. در حین استفاده از این کابل ها باید این نکته را مدنظر قرار داد که، اتصال مستقیم آنها به برق اصلی امکان پذیر است اما امکان خمش مداوم برای کابل های شیلدار توصیه نمی شود. یکی دیگر از مزایای حضور شیلد یا همان لایه محافظتی در این نوع کابل ها این است که، سبب می شود تا این کابل ها در پروژه هایی که قرار است کابل کنترل در کنار کابل برق واقع شوند، مورد استفاده قرار گیرند.

چنانچه نیاز به حفاظت مکانیکی و فیزیکی در ساختمان کابل فرمان باشد عموما از کابل زره دار در این موارد استفاده می‌شود. این قبیل کابل ها واجد حفاظ فولادی یا همان آرمور می باشند و اصطلاحاً به آنها کابل مسلح نیز گفته می شود؛ وجود زره سبب گستردگی نقش آنها در انواع پروژه های پتروشیمی و نفت و گاز میشود، به علت وجود یک ذره در قسمت زیرین عایق انتهایی ، کابل در برابر صدمات مکانیکی و فیزیکی مقاوم خواهد بود؛ کابل های کنترل زره دار با نام کابل های آنتی رودنت نیز معروف می باشند.

انواع موارد استفاده کابل کنترل سیلیکونی

این کابل ها به علت ویژگی های خاصشان در تمامی مواردی که نیاز به انتقال فرمان کنترلی باشد می توانند ایفای نقش کنند، لذا طیف عملکردی آنها در صنایع بسیار گسترده است که در این متن به بخشی از آن ها می پردازیم:

 1. نیروگاه ها و پست های فشار قوی
 2. کابل های فرمان بالابر و جرثقیل ها
 3. در انواع رباتیک ها
 4. تمامی خطوط مونتاژ صنایع
 5. دستگاه های نساجی
 6. تابلوهای کنترل صنعتی
 7. سیستم های تله متری
 8. دستگاه سی ان سی ( CNC)
 9. تراول کابل( کابل فرمان آسانسور)
 10. دستگاه های چاپ و غیره
 11. توزیع قدرت

راهنمای خرید کابل کنترل

با توجه به فضای کاربری و محل مورد استفاده می بایست کابل فرمان مناسب را انتخاب نمود. کابل فرمان به علت حساسیت‌های سیگنال های انتقالی کنترلی، احتیاج به محافظ هایی مثل آرمور و یا شیلد دارد. به منظور خرید کابل فرمان مناسب موارد زیر را مورد نظر قرار دهید:

 1. چنانچه قرار است کابل های فرمان را در محیط هایی استفاده کنید که در معرض میدان های الکترومغناطیسی قرار گیرند پس باید نوع شیلددار را انتخاب کنید و چنانچه قرار است کابل ها در محیط های استفاده کنید که احتمال صدمه مکانیکی و فیزیکی وجود دارد بهترین انتخاب پیش روی شما نوع آرموردار می باشد، و چنانچه محیط مورد استفاده به شکلی می باشد که کابل باید از هر دو نظر الکتریکی و مکانیکی محافظت گردد بهتر است کابل کنترل سیلیکونی شیلد و آرموردار را انتخاب کنید.
 2. لایه محافظتی بیرونی کابل ها یا همان عایق از دو جنس PVC و XLPE می باشد. پایداری حرارتی نوع XLPE از جنس PVC بیشتر است. پس دقت داشته باشید که چنانچه محیط مورد استفاده ریسک حرارتی بالایی دارد و ممکن است کابل در معرض تنش های دمایی و حرارتی قرار گیرد بهتر است کابل هایی را با پوشش XLPE یا سیلیکونی انتخاب نمایید و به علاوه این نوع کابل ها واجد تلفات دی الکتریک کمتری نیز هستند.
 3. همانطور که در ابتدای متن در هنگام بررسی ساختاری کابل اشاره شد کابل ها دارای جنس های متنوعی از قبیل زره دار یا شیلد دار با عایق و روکش متفاوت هستند. لذا با توجه به انتخاب شما قیمت نهایی نیز متفاوت خواهد بود. به منظور کسب مشاوره تخصصی و دریافت اطلاعات جزئی تر می توانید با کارشناسان شرکتکابل یاقوت ارتباط برقرار کنید تا ضمن دریافت مشاوره از خرید خود اطمینان حاصل کرده و متناسب با نیاز خرید را انجام دهید.

مطلب مرتبط :کابل سیلیکونی ، کابل نسوز

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *