کابل کنترل

کابل کنترل...
 • نام نویسنده :فراز میهن خواه
 • تاریخ انتشار :22 شهریور 1400
سیم نسوز

کابل کنترل

کابل کنترل چگونه کابلی است؟

کابل کنترل در واقع یک کابل چند رشته ای می باشد که هر یک از رشته های موجود، نقش جابجایی سیگنال های کنترلی، اندازه گیری یا حفاظت را در مدارهای کنترل بازی می کنند و سبب فرستادن فرمان ها، جهت کنترل تجهیزات در محیط های صنعتی می شوند.
به علاوه به جهت متصل شدن تمامی قطعات دستگاه های موجود در خطوط تولید از این کابل ها استفاده می گردد، که نقش آنها شامل جابجایی سیگنال های دیجیتال ( مثل فرمان های کنترلی در تابلو برق)، سیگنال های آنالوگ( مثل جریان‌های عبور داده شده تجهیزات) و همچنین باز و بستن کلید ها می شود.
یکی از انواع کابل های فرمان، فرمان کولر گازی می باشد که بین یونیت خارجی و داخلی کولر گازی ارتباط برقرار می کند، یکی دیگر از نمونه های رایج کابل کنترل، کابل های استفاده شده در تراول کابل آسانسور(کابل فرمان آسانسور) می باشد که با وجود این کابل، ارتباط بین تابلو کلید و کابین آسانسور برقرار شده است.
این محصولات در انواع مختلفی تولید می شوند که یکی از ویژگی های بارز آن ها انعطاف پذیری آنها است و بسته به ویژگی های ساختاری، می توان از آن ها در فشارهای مکانیکی سبک، متوسط و یا زیاد استفاده کرد و بر اساس متریال استفاده شده می توانند مقاومت خوبی در مقابل مواد سوزاننده و روغن ها از خود نشان دهند و همچنین به عنوان محافظ در برابر تداخلات الکتریکی نیز بسیار کاربردی هستند.

انواع کابل کنترل:

با توجه به متریال استفاده شده در انواع تخت، ساده، مفتولی ،افشان، نیمه افشان، شیلد دار، نسوز و آرموردار طبقه بندی می شود. استانداردهای مورد لحاظ برای این کابل ها شاملIEC 60228 ، IEC 60332 ،
IEC 60502-1 می باشند.
تعداد رشته های تولیدی در این محصولات از 2 تا 61 رشته و سطح مقاطع 0.25، 0.5، 0.75، 1، 1.5 و 2.5 می باشند.

آشنایی با ساختار کابل کنترل:

این کابل ها نیز مثل سایر کابل و سیم ها از دو بخش عایق و هادی تشکیل شده‌اند. جنس بخش هادی این کابل ها مس آنیل و جنس روکش اغلب PVC و یا XLPE است.
یکی از انواع کابل های کنترل نوع شیلددار می باشد که اغلب در اکثر ساختمان‌ها و اماکن صنعتی از آن بهره برده می شود چرا که در ساختار آنها محافظ ای وجود دارد که انتقال صحیح اطلاعات و سیگنال ها را تضمین می کند. همانطور که از اسمش پیداست واجد یک لایه اضافی به نام شیلد می باشد که این لایه اغلب به صورت رشته های بافته و در هم تنیده است، همین لایه سبب می‌شود تا این کابل بتواند بدون تاثیر امواج یا نویزهای میدان های اطراف، سیگنال کنترلی را به صورت صحیح منتقل نماید.
این کابل ها اغلب در خطوط تولید صنایع مثل تجهیزات مکانیکی، ماشین افزار ها و حمل و نقل کاربرد دارند .
در حین استفاده از این کابل ها باید این نکته را لحاظ قرار داد که، اتصال مستقیم آنها به برق اصلی امکان پذیر است اما امکان خمش مداوم برای کابل های شیلدار توصیه نمی شود.
یکی دیگر از مزایای حضور شیلد یا همان لایه محافظتی در این نوع کابل ها این است که، سبب می شود تا این کابل ها در پروژه هایی که قرار است کابل کنترل در کنار کابل برق واقع شوند، مورد استفاده قرار گیرند.
چنانچه نیاز به حفاظت مکانیکی و فیزیکی در ساختمان کابل فرمان باشد عموما از کابل زره دار در این موارد استفاده می‌شود. این قبیل کابل ها واجد حفاظ فولادی یا همان آرمور می باشند و اصطلاحاً به آنها کابل مسلح نیز گفته می شود. وجود زره سبب گستردگی نقش آنها در انواع پروژه های پتروشیمی و نفت و گاز میشود.
به علت وجود یک ذره در قسمت زیرین عایق انتهایی، کابل در برابر صدمات مکانیکی و فیزیکی مقاوم خواهد بود. کابل های کنترل زره دار با نام کابل های آنتی رودنت نیز معروف می باشند.

انواع موارد استفاده کابل کنترل:

این کابل ها به علت ویژگی های خاص شان در تمامی مواردی که نیاز به انتقال فرمان کنترلی باشد می توانند ایفای نقش کنند، لذا طیف عملکردی آنها در صنایع بسیار گسترده است که در این متن به بخشی از آن ها می پردازیم :

 1. نیروگاه ها و پست های فشار قوی
 2. کابل های فرمان بالابر و جرثقیل ها
 3. در انواع رباتیک ها
 4. تمامی خطوط مونتاژ صنایع
 5. دستگاه های نساجی
 6. تابلوهای کنترل صنعتی
 7. سیستم های تله متری
 8. دستگاه سی ان سی ( CNC)
 9. تراول کابل( کابل فرمان آسانسور)
 10. دستگاه های چاپ و غیره

راهنمای خرید کابل کنترل:

با توجه به فضای کاربری و محل مورد استفاده می بایست کابل فرمان مناسب را انتخاب نمود. کابل کنترل به علت حساسیت‌های سیگنال های انتقالی کنترلی، احتیاج به محافظ هایی مثل آرمور و یا شیلد دارد. به منظور خرید کابل فرمان مناسب موارد زیر را مورد نظر قرار دهید :
_ چنانچه قرار است کابل های فرمان را در محیط هایی استفاده کنید که در معرض میدان های الکترومغناطیسی قرار گیرند پس باید نوع شیلددار را برگزینید و چنانچه قرار است کابل ها در محیط های استفاده کنید که احتمال صدمه مکانیکی و فیزیکی وجود دارد بهترین انتخاب پیش روی شما نوع آرموردار می باشد، و چنانچه محیط مورد استفاده به شکلی می باشد که کابل باید از هر دو نظر الکتریکی و مکانیکی محافظت گردد بهتر است کابل کنترل شیلد و آرموردار را انتخاب کنید.

_ لایه محافظتی بیرونی کابل ها یا همان عایق از دو جنس PVC و XLPE می باشد. پایداری حرارتی نوعXLPE از جنس PVC بیشتر است. پس دقت داشته باشید که چنانچه محیط مورد استفاده ریسک حرارتی بالایی دارد و ممکن است کابل در معرض تنش های دمایی و حرارتی قرار گیرد بهتر است کابل هایی را با پوشش XLPE انتخاب نمایید و به علاوه این نوع کابل ها واجد تلفات دی الکتریک کمتری نیز هستند.

_ همانطور که در ابتدای متن در هنگام بررسی ساختاری کابل اشاره شد کابل ها واجد جنس های متنوعی از قبیل زره دار، شیلددار، عایق و روکش هستند.، لذا با توجه به انتخاب شما قیمت نهایی نیز متفاوت خواهد بود. به منظور کسب مشاوره تخصصی و دریافت اطلاعات جزئی تر می توانید با کارشناسان شرکت سیلیکون کابل یاقوت ارتباط برقرار کنید تا ضمن دریافت مشاوره های از خرید خود اطمینان حاصل کرده و متناسب با نیاز خرید را انجام دهید.