هالوژن چیست؟

هالوژن چیست؟...
  • نام نویسنده :فراز میهن خواه
  • تاریخ انتشار :6 اردیبهشت 1400
هالوژن فری در سیم و کابل

هالوژن چیست؟

هالوژن چیست؟

هالوژن شامل چندین عنصر شناخته شده و چندین عنصر شناخته نشده می باشد که در گروه 17 جدول مندلیف قرار دارند عناصر شناخته شده شامل کلر برم ید فلوئور و استاتین می باشد. در واقع هالوژن ها مولکول های دو اتمی می باشند که نمی توان آزادانه آن را در طبیعت یافت. هالوژن می تواند با عناصر های دیگری نیز ترکیب شود مثلا با ترکیب شدن با گروه اول می تواند که تولید نمک کند.

عناصر تشکیل دهنده هالوژن

F ( فلوئور-Fluorine )

اولین عنصر در گروه هالوژن هاست عدد اتمی آن 9 و وزن اتمی آن 19 می باشد و در دمای اتاق به صورت گاز می باشد بسیار واکنش پذیر است.

 

Fluorine

Fluorine

Cl ( کلر-Ghlorine )

برای بسیاری از اهداف مانند ضد عفونی کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد عدد اتمی آن 17 و وزن اتمی آن 35 می باشد و معمولا در طبیعت به بسیاری از عناصر دیگر متصل می شوند.

 

Chlorine

Chlorine

Br ( برم-Bromine )

یک نوع مایع فوم قرمز رنگ مایل به قهوه ای با بویی شبیه به بوی کلر که بسیار آزار دهنده می باشد که تنها غیر فلزی می باشد که در دمای اتاق بصورت مایع می باشد.برم در مواجهه با پوست ایجاد سوختگی های دردناک می کند که روند بهبود آن بسیار آرام پیش می رود.

 

Bromine

Bromine

l ( ید-lodine )

یک ماده ای به صورت جامد خاکستری رنگ می باشد هنگامیکه گرم می شود به یک گاز بنفش رنگ تبدیل می شود.

 

Iodine

Iodine

At ( استاتین-Astatine )

آخرین عنصر از هالوژن های شناخته شده می باشد این ماده یک نوع رادیو اکتیو می باشد که به معنای ناپایدار می باشد.

 

Astatine

Astatine

موادی بدون هالوژن نام دارند که شامل هیچ یک از عناصر بالا نباشند.

چرا باید از کابل بدون هالوژن استفاده کرد؟

نگرانی ها از مواد هالوژن از این جهت است که مواد هالوژنی هنگام سوختن از خود گازی بسیار سمی تولید می کنند که حیات انسان را به خطر می اندازد و همچنین باعث خوردگی فلزات می شود.

به طوریکه استفاده از کابل های PVC /XLPE به دلیل وجود عنصر کلرکه هنگام سوختن دود و بویی زننده ایجاد میکنند به مرور زمان در حال کاهش می باشد بنابراین به دلیل ایمنی و حساسیت بالا در پروژه های ساختمانی/مکان های عمومی هتل ها مترو و راه آن و مجتمع های تجاری و تونل ها …. استفاده از کابل سیلیکونی که فاقد هالوژن می باشد، توصیه می شود.

پیاده سازی الزامات صنعت و همینطور استانداردها ی تعریف شده برای کابل های بدون هالوژن  یکی از اهداف شرکت سیلیکون کابل یاقوت در جهت ایمنی در کار و داشتن محیط زیستی سالم است.

بدین منظور شرکت سیلیکون کابل یاقوت با به کار گیری دانش فنی و مهندسین و متخصصین کار آزموده و مجرب و همچنین ماشین آلات و تجهیزات تخصصی در زمینه تولید و آزمایشگاهی مفتخر به تولید سیم و کابل های سیلیکونی بدون هالوژن می باشد که تمام آزمون های مربوط به این الزام طبق استانداردIEC 60754-1/2 در آزمایشگاه شرکت انجام میشود.

مقاله مرتبط با انجام آزمون هالوژن فری در آزمایشگاه تخصصی سیم و کابل شرکت سیلیکون کابل یاقوت.