سیلیکون چیست.!؟

سیلیکون چیست.!؟...
  • نام نویسنده :فراز میهن خواه
  • تاریخ انتشار :۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
سیلیکون

سیلیکون چیست.!؟

سیلیکون برای اولین بار در آمریکای جنوبی کشف شد. عنصر سیلیکون که حاوی سیلیس با نماد شیمیایی Si در جدول تناوبی عناصر شیمیایی می باشد از شن و ماسه استخراج می شود.

روند ساخت ماده بسیار پیچیده است و شامل مراحل زیادی می باشد اما اگر بخواهیم بصورت مختصر به فرایند تولید آن بپردازیم می توان گفت فرایند ساخت Silicone شامل استخراج سیلیکون از سیلیس و انتقال آن از طریق هیدروکربن ها و سپس ترکیب با سایر مواد شیمایی برای رسیدن به انواع و اشکال مختلف است.

سیلیکون ها (Silicone) ترکیباتی مصنوعی هستند ، با تنوع زیاد در اشکال و کارایی های متفاوت و مقاوم در برابر دمای ۳۰۰c / ۶۰c+ که از ترکیب غیر آلی Si-O به گروه های کاربردی ارگانیک تشکیل می شوند.


فرمول سیلیکون

این پیوند و اتصال سیلیکون-اکسیژن باعث به وجود آمدن مقاومت حرارتی و انعطاف پذیری بالایی در طیف گسترده ای از درجه ی حرارت شده است.

همچنین از دیگر خواص (Silicone) می توان به مقاومت خوب آن در برابر شرایط محیطی نامساعد و نور شدید و مستقیم خورشید ، رطوبت بالا ، هوای خشک ، اوزون،اشعه ی ماوراءبنفش ، انواع روغن و سوخت با وزن مولکولی بالا اشاره کرد و بر پایه تحقیقات علمی صورت گرفته به جرات می توان گفت که طی ده ها سال خاصیت فیزیکی و شیمیایی خود را از دست نخواهد داد.


سیلیکون رابر