سیم نسوز و کابل نسوز چیست؟

سیم نسوز و کابل نسوز چیست؟...
 • نام نویسنده :فراز میهن خواه
 • تاریخ انتشار :16 تیر 1397
سیم نسوز و کابل نسوز

سیم نسوز و کابل نسوز چیست؟

سیم نسوز و کابل نسوز چیست :

سیم های نسوز ، سیم های مقاوم در برابر حرارت هستند.  معمولاً جنس این سیم  و کابل های نسوز از سیلیکون است.

این سیم  و کابل های نسوز سیلیکونی را می توان در دمای 200 درجه سانتی گراد برای مدت زمان طولانی و در دمای حدود 250 درجه سانتی گراد برای مدت زمان کوتاه مورد استفاده قرار داد.

این نوع از سیم  و کابل ها که در دماهای بالا مقاومت خوبی از خود نشان می دهند در شرایط آتش سوزی نیز عملکرد بسیار خوبی داشته و معمولاً انعطاف پذیری بالایی دارد و از دوام بالایی برخوردارند.

این نوع از سیم و کابل در برابر بسیاری از مواد شیمیایی ، اسیدها ، روغن ، هوا و اشعه ماوراء بنفش و  شرایط  نامساعد آب و هوایی و گرماری  بالا سازگار هستند .

از ویژگی های دیگر سیم و کابل های نسوز این است که در برابر حرارت ، آتش  و همچنین شوک الکتریکی به شدت مقاوم میباشند. این ویژگی ها موجب شده است که این  محصولات گزینه مناسبی برای سیم کشی های به کار رفته در دمای بالا و غیرمتعارف باشند.

سیم نسوز و کابل نسوز در انواع مختلفی اعم از کابل های ابزار دقیق ، کابل های کنترل ، کابل های قدرت ، کابل های اعلام حریق ، کابل های فشار قوی ، سیم و کابل جرقه زن ، سیم نسوز دو روکش بافت و غیره تولید شده و کاربران این نوع از سیم و کابل ها را برای سیم کشی های حیاتی انتخاب می کنند.

شایان ذکر است که سیم نسوز سیلیکونی و کابل نسوز سیلیکونی  با توجه به ویژگی های ذکر شده و متناسب بودن با دماهای مختلف و مقاومت در شرایط آب و هوایی متفاوت در بسیاری از صنایع استفاده گسترده ای دارند.

 

 سیم نسوز و کابل نسوز انتخاب هوشمندانه ای برای صنایعی همچون :

 

 1. تجهیزات پخت و پز و خشک کردن آن
 2. کوره ها
 3. ترانسفورماتورها
 4. دستگاه های گرمایشی
 5. فولاد و نورد گرم
 6. تجهیزات آزمایشگاهی
 7. تجهیزات اندازه گیری و کنترل
 8. موتورها و ژنراتورها
 9. تجهیزات پزشکی
 10. سیم کشی تجاری
 11. سیم کشی خانگی و صنعتی
 12. سیم کشی هواپیما ها و صنایع هوا فضا
 13. صنایع کاربردی در حوضه نفت،گاز و پتروشیمی پالایشگاهی
 14. و همچنین مراکز حساس
 15. و …

 

این نوع از سیم و کابل ها همچنین دارای ویژگی هایی نظیر کم وزن ، ایمن ،  قابل اعتماد و کارآمد بوده و آسان حمل می شوند همچنین به آسانی در مدار پیاده سازی می گردند.

سیم و کابل مقاوم در برابر حرارت سیلیکونی مناسب برای تولید سیم در مکانیک ، برق و محیط زیست هستند و در برابر سایش ، رطوبت و خاک نیز مقاومت بالایی دارند. گفتنی است در برخی موارد این سیم و کابل ها حتی می توانند تا دمای 250 درجه سانتی گراد به طور مداوم و بدون مشکل کار کنند.