کابل ضد حریق

کابل مقاوم در برابر آتش و حرارت چیست؟

تجهیزات الکتریکی به گونه ‌ای هستند که در ساخت آن ها شرایط و نکات مختلفی مد نظر قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت این تجهیزات، کیفیت بالا در ساخت آن ها به کار برده می شود. کابل ها به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات الکتریکی نیز از این شرایط مستثنی نخواهند بود. از آنجایی که سیستم کابل اعلام و اطفاء حریق باید تحت استاندارد مناسب طراحی شود و قطعات آن باید با یکدیگر دارای همخوانی باشند، استفاده از کابل نسوز یا کابل ضد حریق نیز مد نظر قرار می‌ گیرد.

امروزه در ساختمان های مختلف خصوصاً ادارات، صنایع و مراکز تجاری و صنعتی بهره مندی از تکنولوژی اعلام و اطفاء حریق امری کاربردی محسوب می شود. این تکنولوژی موجب می شود که در برابر خطرات احتمالی آتش ‌سوزی بتوان از خطرات پیش رو جلوگیری نمود.

بررسی کابل ضد حریق

همانگونه که می ‌دانید کابل ها به گونه ای طراحی می شوند که در شرایط محیطی متفاوت بتوانند کاربرد مناسب داشته باشند. کابل ضد آتش نیز با توجه به مکان های مهمی که مورد استفاده قرار می گیرد، باید با استانداردهای بین المللی طراحی شود. این کابل ها در یک بازه زمانی خاص باید قابلیت تحمل حرارت با میزان بالا را داشته باشند. کابل ضد آتش با استاندارد ال پی سی بی، طراحی و مورد تایید واقع می ‌شود. این استاندارد به عنوان یک ضمانت مناسب می تواند به کاربران اطمینان دهد که با کیفیت بالا عملکردی مناسب خواهند داشت.

کابل ضد حریق که با نام کابل های مقاوم در برابر آتش یا کابل های آتش سوزی نیز شناخته می شود به منظور حفظ یکپارچگی مدار طراحی می شود.

نحوه آزمایش کابل ضد حریق

به هنگام ساخت کابل ضد حریق شرایط مختلفی بر روی آن ها مورد آزمایش قرار می گیرند. این کابل ها علاوه بر مقاومت در برابر آتش باید با مقاومت در برابر شعله نیز بررسی شوند. تفاوت فراوانی بین کابل های مقاوم در برابر شعله و مقاوم در برابر آتش وجود خواهد داشت. علاوه بر این در بررسی و آزمون های کابل ضد حریق، این کابل ها را در بازه زمانی مشخص با شرایط خاص مورد بررسی قرار می ‌دهند.

عوامل موثر بر قیمت و کیفیت کابل ضد حریق

با توجه به مکان های مورد استفاده، خرید کابل ضد حریق می تواند با کیفیت های گوناگون انجام پذیرد. از جمله عوامل موثر بر کیفیت کابل ضد آتش می ‌توان به ضخامت روکش و عایق آن اشاره کرد. علاوه بر این با توجه به متریال به کار رفته در ساخت این کابل ها، کیفیت آن ها مد نظر قرار می ‌گیرد. امروزه کابل های ضد حریق تحت تکنولوژی و استاندارد خاص تولید می شوند.

عواملی نیز می توانند بر قیمت کابل ضد حریق تاثیر گذار باشند. از جمله برند سازنده و نوع کابل که می تواند شیلدار یا درین واتر باشد. در ساختار عایق و روکش آن نیز مواد سازنده را به بهترین نحو مورد بررسی قرار می ‌دهند.

در سال‌های اخیر در کشور ما با جهش چشمگیری در تولید کابل ضد حریق مواجه شده ایم. کابل های تولید شده در کشور تحت استاندارد بین المللی BS6378  و همچنین IEC60331 طراحی و تولید می شوند.

مکان های مورد استفاده از کابل ضد حریق

با توجه به کیفیت و طراحی این کابل، می ‌توان در مکان ‌های مختلف از آن استفاده نمود. علاوه بر سیستم های اطفا و اعلام حریق می‌ توان برای روشنایی عادی و اضطراری از این نوع کابل استفاده کرد. در مخابرات و حوزه پیجینگ نیز استفاده از کابل ضد حریق می تواند کاربردی باشد. سیستم های تهویه و فن های خروج دود نیز با استفاده از این نوع کابل فعالیت می ‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *