کابل سیلیکونی ، کابل نسوز

تفاوت کابل مفتولی و کابل افشان

کابل سیلیکونی ، کابل نسوز

عملکرد کابل ها با عایق سیلیکونی  به دلیل حضور سیلیکون رابر در ترکیب آنها موجب برتری این دسته از کابل ها نسبت به کابل هایی با سایر پلیمر ها شده است. سیلیکون از خانواده پلیمر های ترموست الاستومری است که  فاقد بسیاری از عیوب فیزیکی و شیمیایی می باشد ، جایگزینی عنصر سیلیس در اسکلت پلیمر به جای کربن موجب شده که این نوع پلیمر خواص منحصر به فردی داشته باشد ، که در ذیل به خواصی چند از این   ویژگی هایی که موجب شده سیم و کابل سیلیکونی را از دیگر محصولات متمایز کند اشاره می شود:

سیم و کابل با عایق بندی سیلیکونی ،  با انعطاف پذیری و مقاومت عایقی بالا ارائه می شود که این امر سبب جلوگیری از نشتی الکتریکی می شود.

عملکرد کابل ها با لاستیک سیلیکونی در محیط مرطوب و محیط هایی که نیاز به مقاومت مکانیکی و کششی بالا دارند مثلا اعماق زمین ، کاهش نمی یابد .

سیم و کابل های سیلیکونی همچنین با تکنولوژی بالا ، سازگار با محیط زیست و بدون آلودگی می باشد .

از ویژگی های بارز این محصولات ، عاری بودن از هرگونه گازهای سمی ازجمله گازهای گروه هفت جدول مندلیف اعم از فلوئور ، برم ، کلر ، ید می باشد . به این ترکیبات ، گازهای هالوژن می گویند که بسیار خورنده و سمی هستند که در حین حریق سبب خفگی افراد  می گردد که این خاصیت بر اساس استاندارد بین المللی IEC 60754-1 و IEC 60754-2 در آزمایشگاه شرکت سیلیکون کابل یاقوت آزمون می شود.

از ویزگی های خارق العاده این محصول انعطاف پذیری کابل ها در حین مقاومت آن در برابر سایش ، خمش و هرگونه آسیب مکانیکی حتی در دماهای پایین بوده که برای مصارف خاص حائز اهمیت است ( البته لازم به ذکر است بخشی از انعطاف این کابل ها مربوط به کلاس بندی هادی آن ها می باشد که هادی های تک رشته یا کلاس یک به علت انعطاف کمترشان  نسبت به هادی های کلاس 5 یا 6 برای مصارفی که نصب ثابت هستند کاربرد دارند ) 

از جمله خواص این کابل ها به کم دود بودنشان حین حریق می توان اشاره کرد، براساس استاندارد بین المللی IEC 61034-2 آزمون می شود و حداکثر دود ایجاد شده توسط حریق 60% می باشد.

ساختار کابل :

به صورت کلی کابل های الکتریکی به دو دسته تقسیم می شوند :

*کابل های ساده ( مقاوم در برابر حرارت )

*کابل های مقاوم در برابر حریق

کابل ها متشکل از سیم های الکتریکی با رساناهایی عمدتا از جنس مس عایق شده با لاستیک سیلیکون و همچنین پوشیده شده با غلافی از جنس سیلیکون می باشد . این  ساختمان ، ساده ترین شکل کابل است .

اما همانطور که می دانید نویز می تواند  با به وجود  اوردن میدان مغناطیسی باعث ایجاد اختلال در رساندن داده ها باشد از این جهت درصورت کاربرد کابل در مصارفی که بسیار حساس در انتقال داده از کابل های فویل و شیلد دار استفاده می شود که تاثیر نویز را کاهش می دهد.

شیلدها  عموما از جنس مس بافته شده در سایز ها با درصد پوشش های  مختلفی  هستند .

فویل ها نیز ورقه های از جنس آلومینومی هستند که یک سمت آن رسانا و سمت دیگر آن نارسانا می باشد.

سمت نارسانای آن به سیم زمین موجود در کابل متصل می شود تا نویز تخلیه شود.

نویز ها بر روی فویل تجمع کرده و توسط شیلد تخلیه شده و ولتاژ ان صفر میشود

 کابل نسوز

کابل نسوز واژه ای ساخته ذهن افراد غیر متخصص بوده چرا که تمامی کابل ها می سوزند برای این منظور بهتر است بگوییم، کابل مقاوم در برابر حریق و یا کابل سیستم اعلام حریق که میتوان این گونه معرفی کرد:
کابل اعلام حریق کابلی است که بتواند توان مقدار مشخصی شعله مستقیم را برای مدت زمان مشخصی بر مبنای استاندارد های مربوطه تحمل نماید.

امروزه با رشد تکنولوژی در سال های اخیر ، ساختمان های بلند ، بیمارستان ها ، فرودگاه ها ، مترو ، تونل و مراکز عمومی و… نیز ساخته می شوند که در همه ی این تاسیسات ، ایمن بودن اهمیت ویژه ای دارد که چگونه حین آتش سوزی جریان برق و  ارتباطات برقرار بوده و همچنین کاهش تلفات پرسنل مسئله ای قابل حل با کاربرد سیم و کابل سیلیکونی به دلیل ویژگی های خارق العاده آن که در ادامه به آن می پردازیم می باشد.

فن آوری کابل سیلیکونی به گونه ای بوده که علاوه بر نقش عایق بندی و نظم بخشیدن به ساختمان کابل ، به تنهایی می تواند همانند نوار میکا که مقاوم در برابر حریق است عمل کند و این مسئله می تواند مقدار قابل توجهی از هزینه ها را کاهش دهد.

در کابل های اعلام حریق ، طراحی به گونه ای صورت گرفته است که حتی تا مدتی بعد از شرایط حریق و آتش سوزی نیز کابل عملکرد مناسبی داشته باشد. ولی به مرور با افزایش دما در اثر حریق صورت گرفته از عملکرد صحیح به لحاظ فیزیکی و الکتریکی خارج می گردد.

این نوع از کابل اعلام حریق منحصرا برای شرایط حریق و آتش می باشد. در شرایط دمایی بالا نیز به لحاظ شرایط فیزیکی اعم از سوخته نشدن، تغییر شکل ندادن، نرسیدن دما به مرکز کابل و عدم نفوذ میدان های مغناطیسی بر روی هادی کابل و اختلال در سیستم انتقال دیتا طراحی شده اند. لازم به ذکر می باشد که مواد بکار رفته برای عایق این کابل ها از مواد معدنی می باشند و از عایق PVC و این قبیل عایق های پلاستیکی در این کابل ها استفاده نمی گردد.

طراحی این کابل ها مخصوص مقاومت در برابر آتش برای رساندن پیوسته جریان و سیگنال الکتریکی به تجهیزات الکتریکی یا کنترلی مانند سیستم اعلام حریق ، سیستم اعلام آلارم و صدا و سیستم روشنایی اضطراری در شرایط حریق می باشد.

یکی دیگر از خاصیت های این نوع از کابل های نسوز شیلددار مقاوم در برابر حریق و آتش ، این است که به صورت تک و یا چند رشته می توانند برای جلوگیری از خسارات مکانیکی تجهیزات کنترلی بکار گرفته شوند.

ساختار کابل های مقاوم در برابر حریق تولیدی در شرکت سیلیکون کابل یاقوت به گونه ای است که علاوه بر ساختمان کابل ساده قید شده در فوق ، یک لایه بافت فایبر گلاس از جنس الیاف شیشه نیز استفاده می شود که سبب شده کابل تا دمای 450˚c  تحمل دمایی داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *