ویژگی‌ ضد باکتری در سیلیکون

سیلیس

ویژگی‌ضد باکتری در سیلیکون

محققان دانشگاه کالیفرنیا با ترکیب دو رنگ و نانو ذرات طلا و تزریق آن به سیلیکون موفق به ساخت ماده‌ای با ویژگی‌های ضد باکتری شدند که می‌توان از آن در ساخت تجهیزات بیمارستانی استفاده کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این گروه تحقیقاتی دریافتند که ترکیب دو رنگ ساده با نانو ذرات طلا می‌تواند خاصیت شدید میکروب‌ کشی داشته باشد. چنین محصولی باید زیر نور قرار بگیرد تا ویژگی‌های ضد باکتری آن فعال شود؛ البته نور مورد استفاده می‌تواند روشنایی لامپ‌های معمولی باشد. این گروه، نتایج یافته‌های خود را در نشریه Chemical Science به چاپ رساندند.

آلودگی‌های بیمارستانی یکی از چالش‌های پزشکان محسوب می‌شود. با وجود این که بیمارستان‌ها دستورالعمل‌های ضدعفونی بسیار سخت‌گیرانه‌ای دارند، اما باز هم عفونت‌های بیمارستانی در برخی افراد دیده می‌شود که برای رفع آن باید محیط بیمارستان دارای ویژگی‌های ضد باکتری باشد.

بنابراین درها، سطوح، تجهیزات پزشکی، صفحه کلیدها، خودکارها و هر آنچه که می‌تواند میکروب‌ها را به خود جذب کند، باید خاصیت میکروب‌کشی داشته باشد، برای این کار می‌توان یک پوشش ضد باکتری روی تمام ادوات ایجاد کرد.

ایوان پارکین از محققان این پروژه می‌گوید:

انواع مختلفی از رنگ‌ها وجود دارد که درصورت تابش نور برای باکتری‌ها بسیار کشنده‌اند. تابش نور موجب برانگیخته شدن رنگ و آزاد شدن یک الکترون از آن می‌شود؛ این الکترون موجب تشکیل اکسیژن فعال شده که می‌تواند دیواره باکتری‌ها را از بین ببرد. در این پروژه دو رنگی که خاصیت میکروب‌ کشی دارند با نانو ذرات طلا ترکیب شد که با این کار هزینه تولید نانو پوششی با ویژگی‌های ضد باکتری کاهش می‌یابد.

این گروه، ترکیب رنگ‌های مختلفی نظیر متیلن بلو با نانوذرات طلا را روی سیلیکون مورد آزمایش قرار دادند. سیلیکون ماده‌ای رایج در ساخت ادوات پزشکی است و برای تولید ادواتی نظیر صفحه کلید و تلفن نیز به کار برده می‌شود. این روش نسبت به روش‌هایی که پیش از این مورد استفاده قرار می‌گرفت، ساده‌تر است.

محققان این پروژه از یک حلال آلی برای متورم کردن سیلیکون به‌ منظور وارد شدن ترکیب نانوذرات طلا و رنگ متیلن بلو استفاده کردند. سپس سیلیکون را وارد محلول بلور بنفش کردند تا یک لایه نازک رنگ در سطح پلیمر ایجاد شود.این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *