کابل ضد حریق چیست؟

کابل ضد حریق چیست؟

هنگام نصب سیستم اطفای حریق استفاده از تجهیزات کاربردی امری ضروری محسوب می شود. با توجه به اهمیت این سیستم، کیفیت بالا در تجهیزات مختلف می تواند پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. به همین علت استفاده از انواع کابل های ضد حریق در مکان های مورد نظر کاربردی خواهد بود. کابل ضد حریق که با نام‌ های دیگری نیز شناخته می شود از مهمترین تجهیزات در سیستم اطفاء حریق محسوب می شود. کابل ضد آتش که توسط عایق های سیلیکونی پوشانده می ‌شود به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربردترین کابل ها در صنعت برق شناخته می شود. با توجه به کیفیت این کابل ها در مقایسه با کابل هایی با عایق PVC و کابل های با عایق  XLPE دارای قیمت بالاتری خواهند بود.

کاربرد کابل ضد حریق چیست؟

به طور کلی در حوزه الکتریکی و صنعت برق استفاده از کابل ضد حریق در مکان‌ های مختلف می‌ تواند نیازهای شما را برطرف کند. با این حال معمولاً در مکان هایی که امکان وقوع آتش سوزی وجود دارد و این آتش سوزی می تواند به سایر مکان ها انتقال یابد، استفاده از کابل های ضد حریق به عنوان کابلی مقاوم در برابر آتش، به خوبی موجب جلوگیری از مشکلات این حوزه خواهد شد.

علاوه بر این سیستم های اعلام حریق نیاز به استفاده از کابل هایی با عایق کاری مناسب دارند. این کابل ها به خوبی می توانند هنگام آتش سوزی مقاومت بالایی از خود نشان دهند. کیفیت بسیار مناسبی که در ساخت کابل های ضد حریق به کار برده می ‌شود، موجب شده که در پروژه ‌های عظیم از این کابل ها استفاده شود. رضایت مصرف کنندگان از کابل های مقاوم در برابر آتش به گونه ‌ای است که بیشترین تقاضا برای خرید آن ها ارائه می شود.

ویژگی های کابل ضد حریق

همانگونه که پیشتر بیان کردیم این کابل ها در موارد مختلف می‌ توانند مورد استفاده قرار گیرند. با این حال با ویژگی هایی که این کابل ها دارند به بهترین نحو می ‌توانند در مناطقی که دچار حریق می ‌شوند مورد استفاده قرار گیرند. کابل ها معمولاً با ویژگی های مناسبی که دارند به بهترین شکل در برابر حریق مقاومت می کنند. علاوه بر این با توجه به استفاده از عایق مناسب در ساخت این کابل، در برابر انتشار آتش نیز مقاومت کرده و موجب جلوگیری از انتشار آن خواهد شد.

یکی از ویژگی هایی که هنگام ساخت کابل ها، خصوصاً کابل های ضد حریق مد نظر قرار می ‌گیرد خاصیت کم دود بودن آن ها خواهد بود که افراد بتوانند در شرایط حریق راه های خروجی را پیدا کنند و دچار مشکل تنفسی نشوند. همچنین با توجه به اینکه آتش سوزی می تواند موجب نشر گازهای سمی شود، در ساخت این کابل ها متریالی به کار می رود که کمترین گازسمی هالوژن از آن ها انتشار یابد. شرایطی که موجب می ‌شود در هنگام حریق، فرد آتش نشان بدون مشکل ناشی از انتشار گاز سمی هالوژن یا وجود دود ناشی از متریال عایق و روکش کابل ها، بتواند به عملیات اطفاء حریق بپردازند.

با توجه به کاربردهای فراوانی که کابل های ضد حریق دارند جهت استفاده در اماکن مختلفی مانند ادارات، فرودگاه ها، فروشگاه ها، مراکز خرید، بیمارستان ها و سیستم های کنترل ترافیک می توان از این کابل ها استفاده نمود. جهت خرید کابل ضد حریق کیفیت ساخت و برند سازنده را مد نظر قرار دهید. این کابل ها تحت استانداردهای بین المللی طراحی و تولید می ‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *