کامپاند سیلیکونی و کاربرد آن

کامپاد سیلیکونی

از کامپاند سیلیکونی برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود که از جمله آنها می توان به قالب گیری و اکستروژن اشاره کرد. برای این شرایط، انواع مختلفی از کامپاند سیلیکونی موجود است که برخی کاملا کاتالیزور / رنگدانه شده و برخی دیگر به طور هدفمند برای یک کار خاص مخلوط شده اند. در این مطلب به بررسی دلایل کاربرد این ماده در سیم برق می پردازیم.

ترکیبات کامپاند سیلیکونی

ترکیبات سیلیکونی را می توان برای نیازهای خاص تولید کرد. به عنوان مثال، در مواردی که لوله های سیلیکونی یا مهر و موم ها در معرض گرمای شدید قرار دارن ، می توان از درجه سیلیکون با درجه حرارت بالا استفاده کرد.
ترکیبات سیلیکونی با قدرت پارگی بالا نیز موجود است. این موارد به ویژه در مواردی که مهر و موم و لوله بر روی قطعات متحرک نصب شده باشد بسیار مفید هستند. آنها دوام زیادی دارند و نیازی به تعویض آنها به اندازه سایر موارد نیست.
کابل های لاستیکی سیلیکونی مقاومت در برابر هوای گرم طولانی مدت را تا دمای 180-200 درجه سانتیگراد و انعطاف پذیری بالا حتی در دماهای پایین (-40 درجه سانتیگراد) ارائه می دهند. این برنامه ها مانند سنسورهای دما در اتوکلاوها یا محیط های صنعتی که کابل تحت انحنا و خمش استاتیک مداوم قرار دارد بی شمار است.

همچنین بخوانید: کابل اعلام حریق

کامپاند سیلیکونی

ویژگی های کلیدی کامپاند سیلیکونی و دلیل کاربرد آن در کابل ها

• مقاومت در برابر دمای بالا
• انعطاف پذیری بالا حتی در دمای پایین

می توان از طریق یک ترکیب خاص لاستیک سیلیکون که دارای خواص مکانیکی خوب تا 250 درجه سانتیگراد برای چندین هزار ساعت است (برای دوره های کوتاه مدت دمای حدود 300 درجه سانتیگراد را حفظ می کند) به دمای عملیاتی بالاتری رسید.
کابل های عایق بندی با این ماده معمولا برای کاربردهای در معرض بخار بیش از حد گرم (در دمای بالاتر از 130 درجه سانتیگراد) توصیه نمی شوند.
انعطاف پذیری در دماهای پایین کابل های عایق شده با لاستیک سیلیکون خواص الکتریکی و مکانیکی و انعطاف پذیری خوبی را حتی در دمای 40- درجه سانتیگراد حفظ می کنند.
مقاومت در برابر مواد شیمیایی لاستیک سیلیکون مقاومت خوبی در برابر روغن های روان کننده دارد؛ اما به دلیل قلیایی ها، سوخت مایع، هیدروکربن های کلر، استرها، کتون ها و اترها به شدت آسیب می بیند. در صورت تماس با روغن های نفتی بیشتر منبسط می شود، در حالی که روغن های پایه معطر، به ویژه در دمای بالاتر از 140 درجه سانتیگراد، معمولا آن را غیر قابل استفاده می کنند.

عملکرد با شعله و آتش کابل های کامپاند سیلیکونی هنگام قرار گرفتن در معرض آتش، ضد شعله هستند. اگر یک کابل عایق لاستیکی سیلیکون توسط شعله های آتش مورد حمله قرار گیرد، غلاف و عایق متبلور می شوند و خصوصیات آن ها را برای مدت زمان کافی حفظ می کنند تا اجازه اقدامات امنیتی را بدهند. همچنین از ترکیبات ویژه ای استفاده می کند که مقدار LOI را 25٪ بیشتر می کند.
مقاومت در برابر کشش برای کاربردهایی که کابل تحت کشش است، راه حل های کارآمدتری را با غلاف های ضد پارگی سیلیکون به دست آمده با ترکیبات خاص ارائه می دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *